Literární beseda se spisovatelem Svatoplukem Dosedělem

Pro podporu čtenářství se konala 12. prosince 2012 pro žáky 8. třídy beseda s jihočeským spisovatelem Svatoplukem Dosedělem. Besedě předcházelo dvouhodinové literární pásmo, v němž byla žákům čtena na pokračování povídka S. Doseděla Srdcový spodek z knihy Krvavá hostina, jež svým žánrem patří do sci-fi literatury. Místy strašidelná atmosféra byla umocněna zatemněnou třídou osvětlenou jen svíčkami. Žákům záměrně nebyl prozrazen závěr povídky, aby si sami zkusili napínavé vyprávění dokončit. Své literární práce děti doplnily ilustracemi.

       Pan Svatopluk Doseděl, jindřichohradecký redaktor Žurnálu krásné články, vstoupil do třídy dějepisu s úderem (zvoněnímJ) osmé hodiny ranní. Tematicky byla beseda zaměřena na vznik literárního díla, žáci se tedy dozvěděli, že autor musí nejdříve vypracovat rešerše, pak do reálného prostředí zasadí příběh a poté teprve může popustit uzdu své fantazii. Další dotazy směřovaly k literárním začátkům pana Doseděla, k inspiraci autora, k autorským právům atd. Jaké byly ohlasy žáků na setkání se spisovatelem Svatoplukem Dosedělem, si můžete přečíst v jejich reflexích.

                                                 Eva Vondrková

beseda1beseda2beseda3

Reflexe žáků:

Dne 12. 12. 2012 přišel do školy na hodinu literatury spisovatel Svatopluk Doseděl. Vyprávěl nám, jak píše knihy, kde bere inspiraci. Pracuje jako redaktor časopisu Žurnál krásné články. Píše spíše hororové povídky. Už jako malý četl hodně knih, na základní škole přečetl 3 knihy týdně. V lednu vychází nová kniha, v níž bude mít povídku Solitér, která se odehrává v České Kanadě. Bývá přirovnáván ke spisovateli Stephenu Kingovi. Beseda byla zajímavá, ale mě to moc nebavilo, protože vůbec nečtu knížky.

                                                                                               Daniel Šlechtický

Dne 12. 12. 2012 v 8:00 na hodinu literatury přišel Svatopluk Doseděl a vyprávěl nám o své práci spisovatele hororů. Ukazoval nám svá díla jako je Zlo přichází třikrát nebo Krvavá hostina. Mě osobně jeho výklad zaujal, protože hororový žánr mě baví, jak řekl pan Doseděl, všichni se rádi bojíme. Dozvěděl jsem se, že vyjde nová knížka, v níž má Svatopluk Doseděl povídku Solitér. Jako malý kluk Svatopluk Doseděl hodně četl a získával inspiraci od mnoha spisovatelů, díky tomu je spisovatel a píše dobré a strašidelné horory.     

Miroslav Lehký      

 

Včera 12. prosince 2012 na hodinu literatury 8. A nás přišel navštívit Svatopluk Doseděl, jenž pracuje v Jindřichově Hradci jako redaktor časopisu Žurnál krásné články. Beseda se mi líbila, protože jsem se nesetkala s nikým tak šikovným, jako je pan Doseděl. Jsem moc ráda, že za námi dojel, protože jsem se dozvěděla spoustu nových věcí a díky němu mě teď čtení víc baví. Velmi ráda bych byla jako pan Doseděl, psala knížky, které by lidé četli.

Tereza Pechková