Módní přehlídka na ZŠ

V pondělí 24. června 2013 se žáci 9. A a 9. B vžili do rolí modelek a modelů a na přehlídkovém molu – parketu tělocvičny nám představili módu z 60. až 80. let 20. století.  Nápad uskutečnit módní přehlídku se zrodil v hodinách dějepisu, neboť žáci 9. tříd se od začátku roku postupně seznamovali s oblečením jejich babiček a dědečků, které přinášeli do učebny dějepisu, kde byly modely vystavovány. Žáci tedy vědí, že pro 60. léta byla typická tehdy revoluční délka sukní a šatů – mini. Pro 70. léta byla hitem džínovina. Ovšem rifle byly velmi úzkoprofilovým zbožím, které bylo možno získat buď ze Západu či si vystát dlouhou frontu v Tuzexu, kde se platilo bony. Nosily se košile s protaženými límci doplněné širokými kravatami, délka sukní se opět protáhla, mini už nebyla v módě. V 80. letech 20. století se nosilo možné i nemožné, hlavně plísňáky, legíny, mrkváče a vycpávky ramen. V uvedených 30 letech se používaly polyesterové, umělé materiály jako je krimplen, diolen, slotera, trevira, tesil atd., jejichž předností je, že se nemačkají, jsou odolné v oděru, ale nesají pot.

Ale k samotnému průběhu módní přehlídky. Po celou dobu nás provázeli a skvěle bavili moderátoři Pepa Stráník z 9. A a Lucie Kratochvílová ze 7. B. O zahájení přehlídky se postaraly paní učitelky L. Hrubá, H. Rusová a Y. Zajícová v přestrojení á la svazačka v doprovodu nemohoucích o berlích se pajdajících vysloužilých učitelek, samozřejmě dobově oblečených. Choreografii pro modelky a modely a hudbu 60. až 80. let např. od M. Kubišové, H. Vondráčkové, V. Neckáře, Y. Přenosilové, K. Gotta atd. připravila paní učitelka Kubínová. Ani učitelský sbor nezůstal pozadu a přišel oblečen v duchu zmiňované doby. Však také bujarý potlesk při jejich promenádě skoro přehlušil píseň Ta naše mládež od V. Špinarové. Pro všechny však bylo velkým překvapením dokonalé entrée /antré/ paní učitelky Yvony Zajícové a Ivanky Chmelíkové v roli charlestonových tanečnic. Úplný závěr patřil sboru Nova Domus, který zazpíval píseň Šaty dělají člověka, což byla pěkná tečka k ukončení celé módní přehlídky. Doufám, že se všichni nechali inspirovat odvážnými kombinacemi a ožehavými střihy pro aktuální sezónu léto 2013! 🙂

Velké díky patří všem, kteří nám zapůjčili šaty, jmenovitě E. Machníkové, H. Peckové, I. Chmelíkové, L. Hronové, D. Šamanové, S. Rojkové, Z. Vojčíkové, N. Maršíkové, M. Paštikové a L. Janotovi, protože bez nich by se tato akce nemohla uskutečnit.

Poděkování patří také paní učitelce Kubínové za pomoc při organizaci přehlídky a paní učitelce Písařové a její firmě Show service za ozvučení. V neposlední řadě děkuji učitelskému sboru na 2. stupni, který ukázal, jaký má smysl pro humor. A nakonec vedení školy, které celou akci podpořilo. Velký potlesk patří modelkám a modelům z 9. A a 9. B.

                                                                                                                                                                                     Mgr. Eva Vondrková