Příběhy bezpráví

Již podruhé se naše škola, respektive žáci devátého ročníku, zapojila 19. listopadu 2013 do projektu Příběhy bezpráví organizovaného společností Člověk v tísni. Podmínkou zapojení se je uskutečnit filmovou projekci a besedu s pamětníkem, historikem či filmařem. Výběr dokumentu, který měl žákům přiblížit bezpráví páchané za totalitního režimu na tak zdánlivě apolitické činnosti, jakou je sport, byl jednoduchý. Dokument Postavení mimo hru Ivana Biela totiž sleduje osudy národního hokejového týmu, který vyhrál v roce 1949 Mistrovství světa, ovšem v r. 1950 již byl hokejistům zakázán odjezd na mistrovství v Londýně, polovina „mančaftu“ byla zatčena (Augustin Bubník, Václav Roziňák a další) a odsouzena na 10 – 15 let ve věznici na Borech, posléze v uranových dolech v Jáchymově. Jelikož je naše škola sportovně zaměřená, najde se skoro v každé třídě nadějný hokejista, tudíž zvolené téma žáky zaujalo.
Beseda se konala v prostorách Muzea Jindřichohradecka v Konferenčním sále pod taktovkou Mgr. Libora Svobody, PhD., historika pracujícího v Ústavu pro studium totalitních režimů. Po přečtení zpětných vazeb svých žáků jsem si uvědomila, jak moc je pro ně toto období, přestože je to pouhých 63 let stará historie, vzdálené, cizí a nepochopitelné. Ale právě proto mají takovéto besedy velký význam.
Mgr. Eva Vondrková

Reakce žáků:
„Beseda o 50. letech byla dobrá, muž (Mgr. Libor Svoboda, PhD.), který ji vedl, vše vysvětlil dopodrobna. Povídali jsme si o komunismu v Čechách. Komunisté byli nelítostní a všechny, kteří se jim zrovna nelíbili, tak zavřeli, např. hokejisty, kteří vyhráli mistrovství pro Československo, byli obviněni ze špionáže pro Ameriku. Byli vězněni v hrozných podmínkách vlastně za nic.“
Jan Juriga

„Akce se mi líbila, byla to o hokejistech, kteří vyhráli MS a poté je zavřeli za to, že komunisté si mysleli, že jsou špioni pro USA, ale oni nebyli, takže je zavřeli za nic. Film byl o tom, v jakých vězeních a ústavech hokejisté byli, komentovali to samotní hokejisté, nejvíce tam mluvil Augustin Bubník a dále třeba Konipásek, Modrý atd. Hokejisté dostali tresty až 15 let vězení, za nic. Když hokejisty pustili, tak nemohli hrát první ani druhou ligu, Augustin Bubník trénoval ve Finsku, ale komunisté mu slíbili, že pokud půjde zpět, bude trenérem národního týmu, ale lhali a on se stal řezníkem.“
Kryštof Čeloud

„Z besedy jsem se poučila, už si nemyslím, že svět dřív byl lepší, myslím, že svět má pořád stinné stránky, ale 2. světová válka byla asi nejhorší.“
Míša Kotyzová

„Na dnešní besedě jsme se dozvěděli podrobnější informace k hokejové kauze a k 50. letem. Hokejisté byli obvinění za špionáž po příjezdu do Čech po výhře poháru za 1. místo. Byli vězněni ve věznicích a pracovních táborech, kde byli nuceni k nejrůznějším trestům. Dále jsme se dozvěděli o 50. letech, kdy byly naše hranice obehnané dráty s elektrickým napětím a hlídané ozbrojenými muži. Nesmělo se cestovat za hranice, jedině s povolením. V obchodech byl nedostatek zboží. Stály se na něj fronty. Tato beseda se mi velmi líbila, objasnily se mi různé věci, které jsem doposud znala jen z televize.“
Aneta Nedbalová

bezpravi1bezpravi2bezpravi3bezpravi4