Projekt KROKUS 2015

Letos se do projektu, který realizuje irská společnost HETI ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Židovského muzea v Praze, zapojili žáci 6. A a 7. A. Žluté krokusy mají připomínat jeden a půl milionů židovských dětí a tisíce dalších dětí, které zemřely za druhé světové války.

Vyučující dějepisu nejprve třídu 6. A seznámila s příběhem jedné konkrétní jindřichohradecké rodiny, která padla za oběť rasové nesnášenlivosti. Děti na fotografiích viděly konkrétní tváře a při sázení cibulek krokusů mohly lépe pochopit smysl celé akce.

Do hodiny dějepisu v 7. A přijaly pozvání dva hosté, a to paní Sabina Langerová, která dětem vyprávěla o setkáních a dobrých přátelstvích s těmi, co přežili věznění v koncentračních táborech, a paní Ivana Krejčová, která zavzpomínala i na to, jak se coby prvňáček, na dnešní 1. ZŠ,  setkala tváří v tvář s nacistickou represí, kdy jejich třídní učitel byl před očima dětí odvlečen ze školy a později zemřel v koncentračním táboře.

Aby se hodina nenesla jen ve smutných tónech, dozvěděly se děti i něco z veselejších školních historek a dostaly např. i radu, jak se za pomocí petroleje zbavit vší a ještě získat krásné vlasy.

V závěru hodiny se obě dámy zapojily do sázení krokusů a vyjádřily vděčnost nad pořádáním podobných akcí pro děti a mládež. Děti byly pozvány k další spolupráci a také k jarní návštěvě u obou zmíněných dam.

Všichni odcházeli z hodiny plni dojmů a také očekávání, zda na jaře uvidí krokusy vykvetlé.

Mgr. Marta Leblová