Židovské rodiny v Jindřichově Hradci

V úterý 29. dubna 2014 se konala v učebně dějepisu přednáška s názvem Židovské rodiny v Jindřichově Hradci určená pro žáky 9. ročníku. Osudy židovských rodin na Jindřichohradecku se dlouhodobým studiem v archivech zabývá Mgr. Marta Leblová, která žáky seznámila s rozrodem (= diagram všech potomků od společného manželského páru) 2 jindřichohradeckých rodin.

První rodina Beinkolesova (5 sourozenců) bydlela v dnešním Kaštánku. Z pramenů víme, že 2 sourozenci: Karolína Beinkolesová s rodinou a její bratr Ludvík Beinkoles s rodinou odjeli 22. 5. 1942 transportem Aw z Třebíče do Terezína, stejně jako většina jindřichohradeckých Židů žijících zde v dané době.

 Druhá rodina se jmenovala Fantlova. Jedna část rodiny Fantlových (4 synové s rodinami) v té době nežili již v Jindřichově Hradci. Avšak víme, že do Terezína se dostali v červenci 1942, odtud byli posláni v prosinci 1943 do Osvětimi v Polsku. Rodina Fantlova měla „větší štěstí“ než rodina Beinkolesova, manželka JUDr. Rudolfa Fantla Zdenka s dcerou Helgou byly osvobozeny v Stutthofu. Koncentrační tábor Buchenwald přežil i jejich syn Tomáš Fantl. Osudy dalších členů rodiny není třeba rozepisovat, skončily víceméně všechny tragicky. Za zmínku však stojí, že během přednášky zazněly i slova jindřichohradecký židovský hřbitov a bývalá židovská synagoga, což je další námět k objevování historických souvislostí s naším městem.

Téma přednášky pro žáky bylo ponuré, nicméně je důležité, aby si uvědomili, že k utrpení lidí nemůžeme být lhostejní!

Mgr. Eva Vondrková