Vítkův hrádek a VII.B – tip na výlet

Dne 29. 6. 2022 byla třída VII. B v rámci závěrečného “pochoďáku” na Vítkově hrádku nedaleko obce Blažejov. Užili jsme si jízdy vláčkem i pěší turistiky a i trochy deště.

Naše škola se již výzkumu historie tohoto bývalého hradu věnovala v rámci evropského projektu Zaostřeno na historii a Jindřichův Hradec, tak jsme si trochu jeho historii oživili.

Jedná se o jeden z nejstarších hradů hradeckého rodu Vítkovců.  Byl založen někde v první polovině 13. století. Poprvé je zmiňován roku 1267 při věnování řádu německých rytířů. Od poloviny 15. století je však opuštěn. Byl pravděpodobně prvotním sídlem Vítkovců a poté, co přesídlili do Hradce zůstal jako nepotřebný opuštěn. Výklady o jeho historii se rozcházejí a přinášejí různé náhledy na historii hradu.

Zachovala se z něho vskutku jen základová zdiva a z části dochované hradby. Velice zajímavě vypadá tzv. klasové zdivo, které je patrné i na části dochovaného oblouku paláce.

V současné době před rozbujelou zeleň toho mnoho neuvidíte, ale rozhodně stojí za to vystoupat na kopec a vidět, jaký byl odsud skvělý rozhled.

Přejeme hezké léto a spoustu zajímavých výletů!!!!