ABC  (A- Senát, B – Národní technické muzeum, C – Divadlo ABC v Praze)

pátek 25. března 2022 vyjely třídy 8. B a 9. B prohlédnout si krásné starobylé a historické prostory Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze, kde sídlí Horní komora Parlamentu ČR, Senát.

Cesta autobusem byla bez komplikací a díky menšímu silničnímu provozu jsme zastavili v americkém fast foodovém řetězci KFC (kuřecí stripsy byly křupavé, hranolky dosti smažené😊). Exkurze v Senátu byla domluvená na 13. hodinu a protože jsme měli ještě čas, užívali jsme si jarního sluníčka v Ledeburských zahradách. Poté jsme se rozdělili na dvě skupiny, první skupina si s průvodcem prohlédla Valdštejnský areál, který patří svým rozsahem, architekturou a výzdobou k nejpozoruhodnějším stavbám ve střední Evropě. Druhé skupině se věnoval pan senátor Jaroslav Chalupský, kterému patří naše velké DÍKY. Nejenže žáky seznámil s činností senátorů, ale ukázal jim prostory, do kterých se „obyčejný smrtelník“ nedostane, např. kancelář pana místopředsedy Jiřího Oberfalzera, který se s námi i vyfotil. Nikdo nepřišel zkrátka, obě party se pak prostřídaly.

Náš itinerář byl velmi nabitý, proto jsme se přesunuli z Malostranského náměstí tramvají na Letnou do Národního technického muzea. Zážitek z pražské MHD je také nezapomenutelný, neboť při nečekaném zastavení na sebe popadala půlka osmáků a deváťáků. Kdo byl v technickém muzeu ví, že se tam nechá v klidu strávit celé dopoledne/odpoledne, ale my už jsme myšlenkami byli na Václavském náměstí, kde měli žáci hodinový rozchod. Třešničkou na dortu celé naší exkurze bylo divadelní představení Romeo a Julie v Divadle ABC.  Příběh nešťastné lásky Romea a Julie pocházejících ze dvou znepřátelených rodů Monteků a Kapuletů v moderní dramaturgii Michala Dočekala naše adolescenty oslovil. Beatbox, stand-up, graffiti, streetart, taneční párty, živá hudba v podání kapely Please The Trees a skvělé obsazení např. Sabina Remundová, Dana Batulková a Zdeněk Piškula vyrazily divákům dech.

Přestože se na první pohled může zdát, že exkurze do Prahy byla jen nějaký výlet či zábava, žáci se naučili nové věci, například koupit si jízdenku do MHD, orientovat se ve velkém městě, být dochvilní nebo chovat se slušně v divadle… nutno dodat, že právě tyto zdánlivě banální dovednosti jsou pro běžný život velmi potřebné.

 

Mgr. Eva Vondrková a Mgr. Klára Máchová