Exkurze po jindřichohradeckých podnicích

V úterý 13. května 2014 se zúčastnili zájemci ze tříd 8. A a 8. B exkurze po jindřichohradeckých podnicích: BTC group, Edscha a Pollmann. Tuto akci organizovala Jihočeská hospodářská komora a Město Jindřichův Hradec. V každé firmě na nás čekal erudovaný pracovník, který nás provedl neomezeným výrobním provozem, a tak žáci viděli, jak se jednotlivé součástky vyrábějí.

První firma BTC group a. s. se zabývá výrobou a montáží ocelových konstrukcí halových objektů, přístřešků, technologických plošin, jeřábových drah… Z reflexí žáků byl tento podnik pro ně nejméně zajímavý, neboť jde o těžkou manuální práci se železem ve velkém hluku. 

Druhý podnik Edscha vyrábí postupové, lisovací nástroje, formy na plasty, slitiny hliníku, zinku a další. Edscha má ze všech tří podniků nejvyšší nároky na příjem nových zaměstnanců. Požaduje větší praxi a středoškolské vzdělání technického směru.

Poslední podnik Pollmann se zaměřuje na výrobu součástek pro automobilový průmysl. Pro většinu žáků bylo velké překvapení, že v této strojírenské firmě pracuje hodně žen.

Cílem této exkurze bylo přiblížit žákům práci ve strojírenských podnicích, neboť v dnešní době je nedostatek kvalifikovaných pracovníků v tomto oboru. Vzkaz pro všechny žáky, kteří budou vycházet a uvažují o své budoucí profesi, je: „Ve strojírenství je a bude vždy práce dostatek!!!!

Mgr. Eva Vondrková