Úplně celá česká historie

V pátek 21. června 2024 navštívili žáci 9. tříd Český Krumlov, aby na Otáčivém hledišti zhlédli divadelní představení „Úplně celá česká historie“. Měli tak možnost uvědomit si, jak pestré dějiny český národ má, jaké významné osobnosti se zasloužily o existenci našeho státu.

Citace z brožury Jihočeského divadla v Českých Budějovicích:

„Příběh úplně celé české historie je pro nás příběhem o českém sebevědomí. Je pravda, že bychom mohli mít o vlastním národě trochu lepší mínění. Ale možná že i díky tomu, že jsme sami k sobě často velmi kritičtí, jsme dnes sice malým, ale demokratickým státem. A to ve světě, kde demokracie a svoboda stále ještě nejsou samozřejmostí, nám ukazuje i to nejaktuálnější dění v Evropě.

Jak píše i Tomáš Garrique Masaryk ve svém Problému malého národa: „Když nepokládám svého národa za vyvolený, nebudu uznávat vyvolenosti národa druhého.“ Upřímně doufáme, že díky všemu, co jsme v historii zažili, to u nás budou mít totalitní diktátoři vždycky docela těžké.“

Divadelní představení bylo velmi dobře po všech stránkách profesionálně a citlivě k různorodosti věku zpracováno. Z Otáčivého hlediště jsme odcházeli spokojeni a hrdi na to, že máme takovou historii a jsme tak statečný národ, který vždy bojoval za svou svobodu, samostatnost a demokracii.

Škoda jen, že nám počasí nepřálo, jelikož pátek byl nejteplejším, tropickým dnem celého týdne, ale bouřky se nám naštěstí vyhnuly.

 

Mgr. Ivana Písařová