Školní výlet 8. A a 8. B

Je tu červen. Měsíc testů, prověrek, uzavírání klasifikace, ale i čas školních výletů. Právě začátek měsíce, tedy 3. června 2014 si zvolily pro výletní čas třídy 8. A a 8. B. V plánu měly poznat krásy tajuplné hory Kleť a renesančního Českého Krumlova. Z parkoviště u Krásetína jsme vystoupali lanovkou na nejvyšší vrchol Blanského lesa 1083 m vysokou horu zvanou Kleť, kde se nachází rozhledna, stylová restaurace a nejmenší observatoř v České republice. Pár odvážlivců vystoupalo na kleťskou rozhlednu, odkud byl krásný výhled na celou Šumavu.

Prohlídku hvězdárny jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít. Výklad zapáleného průvodce do astronomie a astrologie kazilo jeho ráčkování a jeho hláška: „Nedělejte lidově řečeno bojdel“, se stala hitem výletu. Dozvěděli jsme se, že např. planetku pojmenovanou po našem městě Jindřichův Hradec, objevili 29. října 1999 na Kleti manželé Tichých.

Po malém občerstvení v restauraci nás čekal sestup dolů k parkovišti. Samozřejmě zazněly lítostivé řeči typu: „Škoda, že nevyšly koloběžky.“ A opravdu to škoda byla… Právě cestou dolů nás zastihl letní, intenzivní, avšak naštěstí krátce trvající déšť. Autobus nás přepravil do Českého Krumlova, který právem patří na seznam Unesca. Historii Rožmberků, Eggenberků, Schwarzenberků žáci slyšet nechtěli, prý mají hodin dějepisu dost, škoda – pro ně. L

Čas je neúprosný a na třetí hodinu jsme se museli přesunout ke Grafitovému dolu v Českém Krumlově, kde se těžil grafit od r. 1975 do r. 2003, kdy už nedokázal konkurovat levnějšímu dovozu grafitu z Číny. Jaký paradox?

Žáci vyfasovali řádnou výstroj: holínky, onuce, kombinézu, helmu a svítilnu. Vypadali jsme všichni úžasně, jako permoníci. Důlním vláčkem jsme sjeli do 74 m hluboké tmy, štoly, kde je stabilní teplota 10°C, vlhkost až 88%. Mladý, šikovný průvodce oslovil zvláště naše dívky, zvlášť když je pomazal tuhou, neboli grafitem. Na světlo „boží“ jsme se pak vynořili trochu mokří a zabahnění, v obličeji černí od tuhy.

Převléct, umýt, vyfotit a hurá do autobusu směr České Budějovice – KFC. Všichni žáci vypadali spokojení, neb měli břicha plná kuřecích stripsů, hranolků, zmrzliny a mléčných shaků. Cesta domů do Jindřichova Hradce proběhla za bujarého veselí bez problémů.

Výlet se zkrátka vydařil! J

Mgr. Eva Vondrková, Mgr. Ivana Písařová