„Storytelling“ – Martina Haka

V pondělí 14. října 2019 naši třídu VII. B navštívil vypravěč příběhů Martin Hak z Brna. Jeho návštěva trvala dvě hodiny. K vyprávění si zvolil africkou bajku O mouše a komárovi. Ale ještě před tím, než začal vyprávět, povídali jsme si o špíně. Špína se rozděluje na čistou a špinavou. Čistá špína je povrchová, např. když se umažeme od barvy. Špinavá špína ovšem není vidět, od ní jsme ušpiněni vnitřně, třeba když vám někdo řekne něco ošklivého, nějakou nadávku nebo když něco ukradnete.

        No a právě o tomhle typu špinavé špíny byla bajka, kterou se Vám pokusím převyprávět. V bajce mohou vystupovat pouze zvířata, proto celá bajka je o hmyzí vesničce. Moucha a komár byli nejlepší kamarádi. Zvířátka musela chodit pro vodu k napajedlu dvakrát denně, aby nezahynula. Jednou se moucha probudila se špatnou náladou a nechtělo se jí jít s komárem pro vodu. Komár šel tedy sám. Bohužel nádoba na vodu byla příliš těžká, spadla komárovi na nohu a zlomila mu ji. Komáří křik přivolal mouchu. Moucha však místo toho, aby se o něj postarala, tak se mu smála. Nakonec však dopadla špatně, ublížila si sama při smíchu. Komárovi pomohli vesničané a o zlou mouchu se nikdo nestaral, protože všem ubližovala.

Bajka byla místy vtipná, smutná i drsná zároveň. Pan Hak předváděl různé obličeje, vydával různé zvuky, byla legrace. Myslím, že každý si z příběhu vzal ponaučení.

Autoři: R. Szendzielarz, M. Křivánek, K. Kűmmelová, V. Vrbová